szafarz cywilizacja„Cywilizacja XXII wieku” to kolejna książka Sylwestra Szafarza po wydanej niedawno pozycji „Ziemi na ratunek”, która niezwykle kompetentnie i uczciwie ukazuje złożoność naszej cywilizacji w kontekście wielkich problemów współczesnego świata, takich jak kryzys globalny, postępujące rozwarstwienie społeczne, obniżenie progu globalnego bezpieczeństwa jako skutek walki o światowe przywództwo i inne. Jednym słowem, pierwsza książka zawiera wnikliwą i wszechstronna analizę współczesności, zaś druga ukierunkowana jest ku przyszłości. Zawiera ona równie ciekawe przemyślenia elementy analizy i oceny na temat nowych trendów w polityce globalnej związanych z przemieszczaniem się bieguna naszej  cywilizacji ze sfery Północnego Atlantyku w kierunku Azji i Pacyfiku. Dotyczy to szczególnie konsekwencji żywiołowego rozwoju Chin i powstania nowej globalnej konstelacji – ugrupowania BRICS.
Sylwester Szafarz, autor książki, to wybitny znawca problemów międzynarodowych, wiele lat spędził za granicą w różnorodnych misjach dyplomatycznych, przede wszystkim na Dalekim Wschodzie, ale również we Francji i w innych krajach (np. Czechy, Wietnam), a także uczestniczył w licznych międzynarodowych – europejskich i światowych, także w ramach ONZ.
Autor od dawna specjalizuje się w problematyce ekonomicznej, jest jednym z niewielu naukowców w naszym kraju, którzy śledzą na bieżąco globalne problemy związane z przyczynami, a przede wszystkim ze skutkami kryzysu ekonomicznego i finansowego, jaki trapi naszą cywilizację od 2008 roku. Jest zdecydowanym, ale realistycznym krytykiem globalnych skutków Konsensusu Waszyngtońskiego, który narzucił naszej cywilizacji euroatlantyckiej dominujący w drugiej połowie XX wieku, a bankrutujący dziś kierunek skrajnie neoliberalnego rozwoju. Dotyczy to szczególnie polskiej transformacji po roku 1989.
Sylwester Szafarz, mając bardzo bogate wiadomości i doświadczenia wynikające z analizy chińskiego kierunku rozwoju społeczno-ekonomicznego w ostatnim ćwierćwieczu wyraźnie wskazuje, że cywilizacja Azji/Pacyfiku, szczególnie Chin, to cywilizacja XXII wieku, która już dziś konsekwentnie i  coraz szybciej zaczyna zyskiwać przewagę w skali globalnej. Chodzi zarówno o wskaźniki ekonomiczne, jak i o rozwój społeczny oraz oddziaływanie na arenie międzynarodowej. Stawia też tezę o dostrzegalnym niedostatku współdziałania Polski i Chin, szczególnie w obszarze handlu i współpracy gospodarczej.
W swoich poglądach filozoficznych, które zdecydowanie przebijają się z poszczególnych tekstów, autor jawi się nam jako wielki humanista i wyznawca holizmu, całościowego widzenia świata w dynamice  jego rozwoju.
To bardzo ciekawa i ważna książka, która wskazuje na nowe trendy rozwojowe naszej cywilizacji, w kategoriach alternatywy wobec dotychczas dominującego obszaru kultury i cywilizacji euroatlantyckiej. Książka powstała jako zbiór wielu materiałów publicystycznych i opracowań eksperckich, które autor przygotował w ciągu ostatnich lat, szczególnie w ostatnim pięcioleciu. Materiały współczesne czerpią inspirację z bieżących wydarzeń oraz procesów społecznych i politycznych w świecie. Do takich zaliczyć trzeba zjawiska towarzyszące rozwojowi Chin oraz konsekwencje powstania i rozwoju polityczno-ekonomicznego porozumienia Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Afryki Południowej pod nazwą BRICS.
Autor głęboko analizuje konsekwencje powstania i rozwoju BRICS wskazując przede wszystkim na coraz bardziej optymalne wykorzystywanie drzemiącego tam potencjału demograficznego i wytwórczego, ale także surowcowego i intelektualnego oraz tworzenie się największego rynku na świecie.
Książka „Cywilizacja XXII wieku” to wielkie studium i próba bilansu oraz wskazania nowych idei, sił intelektualnych i środków, które stanowią siłę motoryczną współczesnego i przyszłego świata.
Dziś, wszyscy w pędzie do przodu, w rytmie wyznaczanym przez rynki, wielki kapitał i marzenia konsumpcyjne społeczeństw, zapominamy o odpowiedzi na podstawowe pytanie: dokąd i po co zmierzamy jako cywilizacja i ludzkość?
Może zawarte tutaj refleksje i wnioski autora dadzą nam dodatkową energię i materiał do przemyśleń i działań, tym bardziej, że idea Europy, która jest naszym domem, wymaga co najmniej głębokiego przemyślenia i zreformowania.

Andrzej Ziemski