Zasady etyki publikacyjnej

 

Wydawnictwo „Kto jest Kim” perfekcyjnie przestrzega zasad etyki publikacyjnej według standardów ustalonych przez Komitet do spraw Etyki Publikacyjnej / Committee on Publication Ethics (COPE) - https://publicationethics.org

Szczególna dyscyplina obowiązuje przy przygotowywaniu do druku publikacji naukowych.

Przestrzeganie norm etycznych jest obowiązkiem wszystkich stron zaangażowanych w proces publikacji: autorów, redaktorów, recenzentów oraz wydawcy.

Wszystkie teksty naukowe zgłoszone do publikacji w ramach Wydawnictwa „Kto jest Kim” są recenzowane pod kątem autentyczności, zachowania zasad etycznych i użyteczności.

 

Procedura recenzji

 

W przypadku przygotowywania monografii i innych tekstów naukowych Wydawnictwo „Kto jest Kim” w celu zapewnienia najwyższej jakości przyjęła zasadę obowiązkowej, zewnętrznej recenzji. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Wydawnictwo może przesłać pracę naukową do powtórnej recenzji naukowej. Obowiązuje zasada, że zarówno recenzenci, jak i autorzy nie znają swoich personaliów.

Wyboru recenzentów naukowych dokonuje Redakcja spośród pracowników naukowych danej dyscypliny. Obowiązuje zasada, że autor recenzji nie może być w żaden sposób związany z pracą naukową autora publikacji.

Recenzent naukowy ocenia pracę proponowaną do publikacji w ustalonym terminie na podstawie umowy z Wydawnictwem. Procedura recenzji otwartej oznacza, że zarówno recenzenci, jak i autorzy znają swoje dane personalne.

Ocena recenzenta obejmuje następujące zagadnienia:

- wybór tematu,

- poprawność merytoryczna tematu,

- nowatorskość i wnoszenie istotnego wkładu do obecnego stanu wiedzy,

- warsztat utworu,

- przydatność merytoryczna dla dalszego rozwoju nauki i inspiracji dotyczącej badań

- przydatność do publikacji utworu.

Recenzent może sugerować wprowadzenie istotnych poprawek do publikacji lub proponować odrzucenie jej w całości.

Recenzentem publikacji naukowej może być jedynie osoba posiadająca tytuł doktora habilitowanego.

 

Procedura wydawnicza

 

Decyzja dotycząca publikacji tekstów naukowych w ramach Wydawnictwa „Kto jest Kim” opiera się o pozytywną opinię recenzentów. Wydawnictwo ze swej strony deklaruje, co jest zawarte w umowie z Autorem, zachowanie najwyższych standardów profesjonalnych i etycznych przy przygotowywaniu publikacji.

Proces przygotowania publikacji (książki) przebiega wg następującego schematu:

- Autor podpisuje z Wydawnictwem umowę o udzielnie nieodpłatnej licencji na rozpowszechnianie przekazanego do publikacji utworu. Przekazanie przez autora swojej pracy do publikacji oznacza jego deklarację, że tekst jest oryginalny i nie był wcześniej opublikowany ani przekazany do druku w innym wydawnictwie oraz nie narusza praw osób trzecich.

- Tekst zostaje poddany sprawdzeniu w programie antyplagiatowym.

- Tekst podlega redakcji językowej i opracowaniu redakcyjnemu.

- Opracowanie graficzne i typograficzne książki (2 wersje).

- Podwójna, niezależna korekta.

- Nadanie znaku ISBN.

- Przygotowanie końcowego pliku do druku.

- Druk książki.

Autor jest zobowiązany do współpracy z redaktorem odpowiedzialnym za opracowanie redakcyjne publikacji i nanoszenia wszelkich niezbędnych poprawek oraz wprowadzania zmian. Autor dokonuje autoryzacji tekstu przed skierowaniem publikacji do druku.

W dniu 4 października 2016 roku, w 60 rocznicę powstania Almaturu na rynku księgarskim ukazała się wydana przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książka: „Turystyka akademicka 1906 – 2016. 60 lat BPiT Almatur”.
Prezentowana książka to zbiór esejów, referatów, opracowań naukowych i wspomnień dotyczących akademickiego ruch turystycznego w Polsce, w XX wieku. Jest to jednocześnie album, bogato ilustrowany zdjęciami, również z XIX wiecznych archiwów, pokazujący niezapomniane obrazy i ludzi ze środowisk akademickich Warszawy, Krakowa, Wilna i Lwowa tworzących zręby turystyki już na przełomie XIX i XX wieku.

xi plNakładem pekińskiego wydawnictwa Foreign Languages Press ukazała się w 2014 roku obszerna oraz utrzymana w skromnej, acz eleganckiej formie książka Xi Jinpinga, Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, Sekretarza Generalnego KPCh. W końcu czerwca 2015 r., książka ta ukazała się również po polsku (nakładem Wydawnictwa „Kto jest Kim”, w tłumaczeniu Sylwestra Szafarza). Tytuł polskiej edycji książki brzmi: „Innowacyjne Chiny”.

To bardzo rzadki przypadek w świecie, kiedy najwyższy przywódca partii i państwa wydaje tak fundamentalną książkę, w której wykłada swoje poglądy, opinie i oceny. Przestudiowałem dwukrotnie książkę w wersji angielskiej zatytułowanej „The Governance of China”. W sumie, książkę wydano już w ponad 20 językach światowych (łącznie z chińskim). Jest ona bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami, zaopatrzona w charakterystykę biograficzną Autora, w liczne przypisy oraz w obszerny indeks zagadnień, nazw i nazwisk.

prekiel okadkaKsiążka „Jaka Polska?” ukazuje się na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Stanowi ona obraz poglądów i różnych wariantów programowych prezentowanych przez osoby związane z wielu ugrupowaniami lewicowymi, pełniącymi w nich funkcje kierownicze, ale również z liczną grupą naukowców różnych dziedzin i praktyków życia społeczno-politycznego.
Polska lewica posiada, mimo objawiającego się od wielu lat kryzysu idei i nowych wartości programowych, liczne grono dobrze wykształconych i doświadczonych sympatyków, którzy zdolni są do obiektywnego spojrzenia na nasze państwo i nasze otoczenie, i odpowiedzenia na pytanie: jaka Polska?

szafarz cywilizacja„Cywilizacja XXII wieku” to kolejna książka Sylwestra Szafarza po wydanej niedawno pozycji „Ziemi na ratunek”, która niezwykle kompetentnie i uczciwie ukazuje złożoność naszej cywilizacji w kontekście wielkich problemów współczesnego świata, takich jak kryzys globalny, postępujące rozwarstwienie społeczne, obniżenie progu globalnego bezpieczeństwa jako skutek walki o światowe przywództwo i inne. Jednym słowem, pierwsza książka zawiera wnikliwą i wszechstronna analizę współczesności, zaś druga ukierunkowana jest ku przyszłości. Zawiera ona równie ciekawe przemyślenia elementy analizy i oceny na temat nowych trendów w polityce globalnej związanych z przemieszczaniem się bieguna naszej  cywilizacji ze sfery Północnego Atlantyku w kierunku Azji i Pacyfiku. Dotyczy to szczególnie konsekwencji żywiołowego rozwoju Chin i powstania nowej globalnej konstelacji – ugrupowania BRICS.